Новини
ОБЯВА ЗА ПОСЛЕДВАЩО СЪБИТИЕ НА МЕЖДУНАРОДНИЯ ФЕСТИВАЛ „НАУКА НА СЦЕНАТА 2022“, Прага,Чехия
- 05.08.2022
- Posted by: Администратор
- Category: Международен фестивал Национални събития
Събитието е под надслов „От учители за учители“
нови дати: 30 септември – 1 октомври 2022 г., гр. Севлиево
Според правилата на Европейската платформа „Наука на сцената“ всяка страна участник във фестивала трябва да организира едно „последващо“ Международния фестивал събитие (вижте линка https://www.sons2022.eu/en/home), което се счита като обучение за останалите STEM – учители. Националният и местният организационен комитет на програмата „Наука на сцената – България“ предлагат това събитие да се състои традиционно в СУ „Васил Левски” – Севлиево на 30 септември следобед и 1 октомври до обяд 2022 г.
Основни организатори на събитието са Съюзът на физиците в България и СУ „Васил Левски” – Севлиево, със любезното съдействие на българския технологичен гигант SAP и Фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ), които подпомогнаха организирането на VIII-ия Национален фестивал „Наука на сцената“ (25–27.06.2021 г. – https://scienceonstage.bg/home/fest/) и участието на българската делегация на Международния фестивал в Прага. Датите за последващото събитие са определени от предложението на организаторите на „Европейска нощ на учените-2022” по проект „К-Трио 2022-23“ (101061564 — K-TRIO), то да бъде включено като част от събитията в нея и която ще се проведе тази година именно на тези дати (23–24.09.2022 г.). Последващото събитие ще бъде включено и в Националната програма за отбелязване на обявената от ООН Международна година на фундаменталните науки и устойчивото развитие (07. 2022 – 07. 2023), тъй като подобряването на образованието е една от основните предпоставки за устойчиво развитие.
В програмата на събитието ще има кратка информация за Международната година на фундаменталните науки и устойчивото развитие и една популярна лекция от изтъкнат учен по актуални научни проблеми. Ще представим участието на нашата делегация на фестивала в Прага, като участниците ще споделят по най-атрактивен начин своите впечатления от фестивала и новите идеи и добри практики, които са обогатили техния опит в преподаването на STE(A)M дисциплините в класната и извънкласната си дейност. Традиционно голям интерес предизвикват и работилници за учителите, като нашите работилници винаги са оценявани високо и на международните фестивали. Ще бъдат представени една работилница на български участник на Международния фестивал и една – на поканен гост от чужбина. Събитието ще е съпроводено с изложба на постерите, представящи българските проекти на щандовете на Международния фестивал, както и с един или два щанда за илюстрация на основното съдържание на фестивала.
Полезна за участниците ще бъде дискусията с организаторите на фестивала, по време на която ще се обсъждат регламента и условията за участие в предстоящите Национален (2023 г.) и Международен фестивал (2024 г.).
В събитието са поканени да участват всички учители по природните науки (STEM – учители) от всички степени на образованието у нас, включително предучилищно и детски градини и ще им бъдат издадени сертификати за участие.